loading

वास्तु पुरुष

  • Home
  • Blog
  • वास्तु पुरुष
September 23, 2023

वास्तु पुरुष

भवन निर्माणमा वास्तु देवता अथवा पुरुषको ठूलो महत्व रहेको हुन्छ । यसलाई भवनको मुख्य देवता मानिएको हुन्छ । यसको मस्तक(शिर) इशान दिशामा र पैर(खुट्टा) नैऋत्य दिशामा रहेको हुन्छ । दुवै खुट्टा एक एक आपसमा खप्टिएका हुन्छन् । हात तथा खुट्टाको भागहरु आग्नेय र वायव्य दिशामा पर्दछ । शास्त्र अनुसार प्राचिनकालमा अंधकासुर दैत्य एवं भगवान शंकरको विचमा घमासान मल्ल युद्ध भयो । युद्धको विचमा भगवान शंकरको शरीरवाट पसीनाको थोपा जमीनमा पर्यो । उक्त पसीनाको थोपावाट आकाश र पृथ्विलाई भयभित तुल्याउदै एउटा प्राणी प्रकट भयो । यो प्राणीले जे जे भेटायो खान थाल्यो र भोक तृप्त नभएपछि , जव उसले पृथ्विलाई नै निल्न भनेर अगाडि बढ्यो तव  सवै देवता र असुरहरु मिलेर उसलाई घोप्टेमुन्टो जमिनमा दवाएर राखे । उसलाई शान्त गर्नको लागि भगवान ब्रह्माजिले वरदान दिनुभयो, घरको सम्पूर्ण शुभ कार्यमा तेरो पुजा हुनेछ । देवताहरुले उक्त प्राणीमाथि वास गरे, त्यसैकारण उक्त प्राणीको नाम वास्तु पुरुष रहन गयो । उक्त महावली पुरुषलाई घोप्टेमुण्टो सुताएर माथिवाट देवताहरुले च्यापेर वसे । सोहि समय देखि घरमा वास्तुको पुजा हुन थाल्यो । जसले घरमा वास्तुको पुजा गर्दैन, वास्तुको नियम अनुसार घर निर्माण गर्दैन उसलाई पाइला पाइलामा अनेक प्रकारका बाधाहरुको सामना गर्नुपर्ने हुन्छ ।

प्रायश प्रश्न उठछ कि वास्तु शास्तको प्रचलन किन विगत केहि वर्षदेखि मात्र वढिरहेको छ ?

किनकी जव मानिसहरु गाँउले जीवनबाट शहरीकरण हुदै गए, घडेरी नमिलाइकन, सानो ठाउमा घरहरु निर्माण हुन थाले ।  भाडामा तथा प्mल्याट सिस्टममा वस्न थाले तववाट नै घरमा अनेक समस्याहरु देखिन थालेको पाइन्छ । सानो ठाउमा धेरै मानिसहरु वस्न थालेपछि घरको मुख्य स्थान जसलाई व्रह्मस्थान भनिन्छ जुन खालि हुनुपर्ने ठाउमा सामानले भरिएको हुन्छ । सूर्यको गर्मि र वायुलाई घरमा प्रवेश निशेध गरिएको हुन्छ । सुरक्षा तथा अनेक कारणले घरमा झ्याल ढोका कम राख्नु तथा वन्द गरेर राख्नु जसले गर्दा कोठाहरु फोहोर हुन जान्छ । पुराना घरहरुमा, घरहरुको विचमा तथा अगाडी पछाडी ठूलो आगन राखिन्थ्यो जसले गर्दा घरको चारै तरफ सूर्यको किरण, हावा र आकाश तत्वले प्रवेश गर्दथ्यो ।

के कुनै उपाय द्धारा वास्तु दोषलाई कम गर्न सकिन्छ ?

जुन प्रकारले व्यक्ति रोगी हुदा , चिकित्सकको सम्पर्कमा गइन्छ भने घरको वास्तु खराव भयो भने वास्तु सल्लाहकारसँग परामर्श लिनु पर्दछ । वास्तु दोषको कारणले घरमा अनेक प्रकारका समस्याहरु सिर्जित भएको छ भने, घरलाई तोडफोड नगरिकन केवल सामानलाई वास्तु अनुसार मिलाइयो भने पनि धेरै राहत प्राप्त हुनेछ । पुजापाठ, हवनद्धारा पनि वास्तु दोषलाई निवारण गर्न सकिन्छ । सुख समृद्धि प्राप्तिको लागि फेंगशुई, पिरामिड, यन्त्र मन्त्र, साल्ट ल्याम्प, चित्रहरुको सहि ठाँउमा प्रयोग, कलर आदिको सहारा लिएर घरको वास्तुलाई ठिक गर्न सकिन्छ ।

ज्योतिष, वास्तु तथा आध्यात्मिक हिलिङ सिक्न चाहनुहुन्छ अथवा ज्योतिष, वास्तु तथा आध्यात्मिक सम्वन्धि कुनै पनि सरसल्लाहको आवश्यक पर्दछ भने सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

IMO/Viber/Whatsapp -9857062110

Posted in Blogs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X